Litovelské noviny - 1. února 2018

Výročí spolupráce Litovle s Revúcou zakončila setkání hudebních souborů

Na závěr jubilejního roku oslav 50. výročí spolupráce mezi městy Litovel a Revúca došlo ke dvěma setkáním na úrovni pěveckých sborů, která rok společných setkání završila.

To první se uskutečnilo v sobotu 9. prosince v předvečer druhé adventní neděle. Na dlouhou cestu do partnerského města se vydalo Příležitostné sdružení Jírovci – komorní pěvecký sbor složený z absolventů a přátel Gymnázia Jana Opletala v Litovli. Adventní repertoár poskládaný z autorských skladeb Jana Valuška i tradičních vánočních písní a koled vykouzlil v malebném kostelíku svatého Vavřince srdečnou atmosféru, která mnohým vháněla slzy do očí, a slova díků neměla konce.

Do dalšího sborového projektu, tentokrát na české straně, zbývalo 14 dní intenzívních příprav. Před námi byl společný koncert pěveckých sborů Palora a Kantika z Litovle a Quirin z Revúcej a společná realizace čtvrtého ročníku projektu Rybovka pro Litovel. Posluchače čekal vydařený vstup v podání pěveckého sboru Quirin. Jeho půvabné a kultivované vystoupení, vedené sbormistrem Jaroslavem Petrem, posluchače příjemně naladilo na provedení České mše vánoční, tento rok v podání osmdesátičlenného sboru, ve kterém zpíval rekordní počet externistů a zájemců z řad veřejnosti a neorganizovaných zpěváků. Závěrečná část byla vskutku vrcholným číslem všech přítomných zpěváků z Moravy i Slovenska.

Obě města, Litovel i Revúca, tak předznamenala rok 2018, kdy slovensko-české soužití bude předmětem vzpomínek, a snad i nových pokusů o obnovení spolupráce. Za pěvecké sbory děkuji panu místostarostovi Viktoru Kohoutovi a Městu Litovel za dvě nádherná setkání, během kterých si slovo vzala hudba.

A když je řeč o sborovém zpívání v Litovli, dovolte jeden důležitý vzkaz. Děkujeme, Boženko Halvová. Snad Ti děláme radost a slyšíš náš zpěv až tam nahoře.

 

Litovelské noviny - 1. září 2015

V Litovli bude provedena premiéra Mexické mše Jana Valuška

    Před jedenácti lety měla v Husově sboru premiéru Missa litovelsis, první velké hudební dílo mladého skladatele Jana Valuška. V roce 2007 zde byla uvedena další jeho výrazná duchovní skladba – oratorium O duších, andělech a naději, jíž se dočkalo velkého ocenění.

   Mexická mše – Missa mexikana, jež bude mít v září premiéru v Husově sboru, je zatím posledním dílem Jana Valuška, které odráží jeho hudební zrání. „Každý skladatel je zpočátku megalomanský. Postupně se ale uskrovňuje, protože pochopí, že krása je  jednoduchosti. Moje oratorium O duších, andělech a naději bylo hodně polyfonní, bohaté. U Mexické mše jsem dospěl k jednoduché melodii, rozumět každému slovu,“ popisuje skladatel.

    Napsání a následnému nastudování mše předcházelo studium mexické kultury, způsobu života a samozřejmě hudby. Její styl a náboj autor zprostředkovává ve zcela originální skladbě. Ta v některých místech odkazuje k lidové písni (jíž je duchovní text zcela přirozenou součástí), jinde si může posluchač všimnout náznaků duchovní hudby františkánských misionářů.

      Stylizované mexické melodie doprovází klasické španělské mešní ordinarium v mexickém nářečí. Co nejvěrnější interpretaci textu je věnována velká péče. K zemi, jež je skladba inspirací, budou odkazovat i barvy mexické vlajky, jež se na koncertě objeví.

       Mexickou mši provede pěvecké sdružení Jírovci, které v Litovli působí už pět let a do jehož repertoáru patří jak skladby vážné či duchovní, tak lidové nebo populární písně. Sólového partu se při Mexické mši ujmou Barbora Antonová (soprán) a Jan Valušek (tenor). Hudební doprovod vedle klavíru zajistí perkusní nástroje jako guiro, maracas či kastaněty.

       „Miluji duchovní hudbu,“ konstatuje Jan Valušek, který pochází z rodiny faráře Církve československé husitské a v současnosti působí jako člen Janáčkovy opery Národního divadla v Brně. „Duchovno Mexičanů je ryzí a vyjádřením jejich čisté lásky k Bohu je právě lidová muzika. Proto se tato kultura stala inspirací k mé mši.“

Litovelské noviny - 1.12.2014

Jírovci ve svatovítské katedrále uctili zpěvem sv. Anežku i výročí Sametové revoluce

Spolu se spřátelenými sbory ze Zbraslavi a Zbýšova vystoupilo 15. a 16. listopadu litovelské pěvecké sdružení Jírovci v Katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě v rámci oslav 25. výročí svatořečení Anežky České.

Příležitostné sdružení Jírovci je komorní sbor složený z absolventů a přátel Gymnázia Jana Opletala v Litovli. Sdružení vzniklo z řad zakládajících členů PS PALORA, se kterým nadále spolupracuje. Současně však připravuje a realizuje své vlastní projekty, a proto došlo k vytvoření samostatného tělesa. To si do názvu vzalo jméno téměř zapomenutého českého hudebního skladatele Vojtěcha Jírovce (1763 – 1850), jehož Missu brevis in G Jírovci uvedli v obnovené premiéře. S programem „Jírovci zpívají Jírovce“ sdružení v posledním roce koncertovalo nejen v Litovli (kaple sv. Jiří v rámci Litovelských slavností 2013), ale také v okolí – Náměšť na Hané, Horka nad Moravou, Olomouc, Bohuslavice a další.

Příprava repertoáru k našemu pražskému vystoupení čítajícího dvě desítky skladeb probíhala nejprve odděleně – v případě Jírovců na intenzivním výjezdním soustředění v Cakově. Společná příprava všech zpěváků i instrumentalistů potom vyvrcholila v sále Obecního úřadu v Zakřanech u Brna, kde jsme dvě sobotní odpoledne věnovali závěrečné přípravě repertoáru. V pátek 14. listopadu jsme pak plni očekávání vyrazili do Prahy.

Komponovaný program slova a písní věnovaný sv. Anežce a navazující pontifikální mši svatou v sobotu 15. listopadu přenášela z Katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha živě Česká televize, proto jsme v pátek a v sobotu ráno absolvovali řadu náročných zvukových a kamerových zkoušek. Pak konečně nadešel okamžik, na který jsme se dlouho těšili – naše vystoupení ve zcela zaplněné katedrále. Zvuky hudby se střídaly s průvodním slovem, na závěr zazněl chorál Svatý Václave. Všichni povstali a zpívali spolu s námi. Příchod prezidenta České republiky Miloše Zemana tento silný okamžik završil.

 Mši svatou ke cti sv. Anežky České na památku 25. výročí návratu svobody do naší země sloužil na pozvání kardinála Dominika Duky zvláštní vyslanec papeže Františka kardinál Pietro Parolin, státní sekretář Apoštolského stolce. Mše svatá byla ukončena velkolepým průvodem, který přenesl dění ze svatovítské katedrály na Hradčanské náměstí. Tam pokračovalo naše asi hodinové hudební vystoupení pro všechny, kdo si přišli připomenout výročí Sametové revoluce. V průběhu našeho programu promluvili Václav Malý, Jan Ruml a Pietro Parolin, který zaplněnému náměstí požehnal.

Poslední vystoupení sborů se uskutečnilo při odpolední mši v neděli 16. listopadu v kostele Všech svatých v areálu Pražského hradu.

Jírovci by rádi touto cestou poděkovali celému organizačnímu týmu za poskytnutou příležitost a za zprostředkování celé akce, dále městu Litovel za finanční podporu. Jsme rádi, že jsme mohli město reprezentovat na události takového celospolečenského významu a zpívat v tak významných prostorách.

V současné době sbor připravuje premiéru Mexické mše Jana Valuška, na kterou se můžete těšit v příštím kalendářním roce. Více informací o našem souboru naleznete na internetových stránkách www.jirovci.webnode.cz.

Týdeník Prostějovska   26. července 2014

Bohuslavice – Výročí 300 let od posvěcení kostela sv. Bartoloměje v Bohuslavicích si připomněli farníci i obec už v červnu. Další část oslav byla spojena v pátek večer s úžasným vystoupením pěveckého sboru Jírovec.

Tři století je dominantou Bohuslavic farní kostel sv. Bartoloměje. Ten 15. června 1714 slavnostně posvětil farář Tomáš Wanetius. Stojí na místě dřívějšího kostelíka, který ovšem podle dobových záznamů byl ‚malý, prostý, těsný a na zřícení‘. „Dobové doklady z roku z roku 1795 podepsané tehdejším místním farářem Františkem Rokitou se objevily v makovici věže někdy před 16 roky,“ říká Dagmar Machainová, která se na přípravě letošních oslav výrazně podílí.

První část oslav v podobě slavnostní bohoslužby za přítomnosti věřících a představitelů obcí všech obcí farnosti (Bohuslavice, Hvozd Hačky, Polomí, Raková a Rakůvka) se konala už 22. června. „Slavnostní mši celebroval generální vikář olomoucké arcidiecéze Josef Nuzík. Snažili jsme se termín co nejvíce přiblížit skutečnému datu posvěcení kostela před 300 roky,“ pokračuje D. Machainová.

Páteční večer v bohuslavickém kostele sice také nevybočil z duchovního rázu oslav, nicméně tentokrát to bylo v podobě sborového zpěvu příležitostného sdružení absolventů a přátel Gymnázia Jana Opletala v Litovli Jírovci. To si vzalo název po ve světě uznávaném, ale u nás už téměř zapomenutém skladateli Vojtěchu Jírovci, jehož po téměř dvě stě letech obnovená premiéra skladby O salutaris hostia a většina částí Missy Brevis in G z 19. Století, byly stěžejním bodem programu. „Od roku 2006 vedu na litovelském gymnáziu pěvecký sbor Palora. Jírovci jsou jeho bývalí členové, kteří už jsou už i absolventy vysokých škol, ale stále se ke zpěvu vrací v tomto sboru, který samozřejmě se studentskou Palorou úzce spolupracuje,“ říká vedoucí Jírovců Marcela Barvířová, která zároveň vede také scholu v bohuslavickém kostele. I když trvale žije v Olomouci, působí v Litovli a do Bohuslavic jezdí především o víkendech. Podle jejích slov repertoár Jírovců je různorodý, ovšemže program duchovních skladeb si před časem připravovali pro vystoupení v kapli sv. Jiří v Litovli, takže rozhodně i tento směr je jim blízký. Což bylo patrné během vystoupení, které obsáhlo jak klasiku Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta, nebo právě Vojtěcha Jírovce, tak i soudobější píseň Chrabrý rytíř Ilji Hurníka, modlitbu z muzikálu Bídníci, či spirituály. Dlouhotrvající potlesk posluchačů byl rozhodně zasloužený.   

 

Furtovnik.cz    26. července 2014

 

Z Bóslavic (Bohuslavic) – Ať pro věřici nebo pro uplny neznabohê, kostel v dědině je přece jenom místo, kery má svuj vyznam. V Bóslavicich stoji kostel, jak ho známê, jôž 300 let. K té přiležêtosti se tam konal v pátek večir aji konzert.

Puvodni kostylek je zpominané v Bóslavicách jôž negdê v půlce 14. stoleti, konkrétně v rokô1362. Ten ale, jak pišó dobovy zprávê, bêl po vic jak 300 letech pomalô na rozpadnôti a tož nákladem Marie Rosalie, hraběnkê z Proskova, pochopitelně za vyrazné pomocê mistnich, bêl postavené tento kostel zasvěcené sv. Bartolomějovi. Ten posvětilê pan farář Tomáš Wanetius. Dokôment o tym zepsal v rokô 1795 jeho následovnik František Rokita. To fšecko bêlo ôloženy v makovicê na kostelni věžê a znovô to spatřêlo světlo světa negdê před 16 letama.

Letošni oslavê začalê slavnostni mšó celebrovanó vikářem olomócké arcidiecéze Josef Nuzíkem. To bêlo 22. června. Řikala nám Dagmar Machainova, že přê ruznéch přiležêtosťách si ale bôdó véroči přêpominat během celyho rokô. Teďka přêšil na řadô konzert pěveckyho sborô Jírovci, keré je příležitostným sdruženim absolventu a přátel Gymnázia Jana Opletala v Litovlê. A bêla to pravdo paráda. Dêž to prostě tak negdo ômi, a dêž to eště k temô negdo ômi s členama sborô zecvičêt, jak jejich vedóci Marcela Barviřova, pak dlóhotrvajici potlesk na konec je uplně přêrozené. Samo sebó se v kostele blésklê dôchovnim repertuárem, ê dêž pochopitelně ômijó aji jiny věcê. Název Jírovec převzalê podle jména ô nás skoro neznámyho, přesto ve světě naopak profláklyho skladatela Vojtěcha Jirovca, keré tvořêl v 19. stoleti hlavně ve Vidni. Po dvóch stoletich měla v pátek večir takê obnovenó premiérô jeho skladba O salutaris hostia, podstatnó sóčásťó programô bêlê aji části jeho mše Missa bravis in G.

Jirovci nejelê jenom tak náhodó kolem. Marcela Barviřova totiž vede aji scholô v Bóslavicách a študentské sbor Palora na litovelskym gymplô. Ê dêž smê puvodně nemělê v ómêslô z časovéch duvodu zvostávat na cely pátečni vêstópeni, nakonec nám to ale nedalo a vêdrželê smê jak přêkovani až do uplnyho konca a docela nás mrzelo, že teho vic nebôde. Tak to bêlo véborny!